historia

vavahostelKamienica przy Targowej 76 została zbudowana pod koniec XIX wieku. Była wtedy dwupiętrowym domem z elewacją w stylu secesyjnym. Prawie ćwierć wieku później w czasie kapitalnego remontu dobudowano kolejne piętra, zainstalowano windę, a elewację odnowiono w popularnym ówcześnie w architekturze stylu modernistycznym. W tamtym czasie – w połowie lat 30 XX wieku był to jeden z najwyższych budynków na Pradze. Jeszcze w czasie II Wojny Światowej zamieszkali tam oficerowie NKWD.

Targowa 76 to serce warszawskiej Pragi. Położona na prawym brzegu Wisły Praga jest jedyną dzielnicą Warszawy, która po wojnie nie była morzem ruin. Przez lata zaniedbana, od niedawna powoli ale zdecydowanie staje się najbardziej artystyczną i najmodniejszą dzielnicą miasta. Próżno szukać tu drogich butików wielkich marek, ale za to bez trudu znajdziemy klimatyczne miejsca, w których można dobrze (i niedrogo) zjeść, posłuchać muzyki, potańczyć, ale i zajrzeć do galerii czy malarskiej pracowni.

A jeśli kogoś interesuje historia, tylko tu znajdzie wciąż działające warsztaty dawnych rzemieślników, urokliwe kamienice z XIX i początków XX wieku, klimatyczne uliczki, które w wielu polskich (i nie tylko) filmach niemal bez charakteryzacji „grały” przedwojenną Warszawę. Na ulicy Małej kręcił Andrzej Wajda („Korczak”), na Konopackiej i Stalowej – Roman Polański („Pianista„), przy cerkwi – Stanisław Bareja. Wielbiciele kultowego w Polsce filmu „Miś” będą mogli wyjrzeć przez okno swego pokoju w VAVA Hostel i zobaczyć, gdzie kręcono scenę z węglarzami. Pomnika „Czterech Śpiących” (oficjalna nazwa to Pomnik Braterstwa Broni, ale nawet rodowici prażanie jej nie pamiętają) wprawdzie nie zobaczą, bo został zdemontowany, ale od czego jest wyobraźnia? Od wszystkich tych miejsc gości VAVA Hostel dzieli dosłownie kilkuminutowy spacer.

śledź nas
na facebooku
śledź nas
na google+
śledź nas
na instagramie